Rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Sejm minutą ciszy uczcił Żołnierzy Wyklętych

Sejm uczcił w piątek minutą ciszy poległych i zamordowanych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z okazji przypadającej 2 września rocznicy powołania zrzeszenia. W rocznicę stracenia przywódców IV Zarządu WiN w więzieniu mokotowskim, 1 marca 1951 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2022-09-02, 23:54

Rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Sejm minutą ciszy uczcił Żołnierzy Wyklętych
O uczczenie poległych i zamordowanych żołnierzy WiN zaapelował do posłów wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Foto: Twitter/@SejmRP

O uczczenie minutą ciszy członków WiN zaapelował do posłów wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Dzisiaj 2 września mija 77 rocznica założenia największej polskiej organizacji niepodległościowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przez dwa lata WiN walczył z sowiecką okupacją i sowieckimi kolaborantami. Proszę Wysoki Sejm o uczczenie chwilą ciszy poległych i zamordowanych żołnierzy i konspiratorów Zrzeszenia WiN - mówił.

Konspiracja w powojennej Polsce

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość zostało powołane 2 września 1945 roku jako cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna, grupująca byłych żołnierzy AK, a także późniejszej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

Pierwszym prezesem WiN był płk Jan Rzepecki, aresztowany już w listopadzie 1945 roku i sądzony w pokazowym procesie na początku 1947 roku. Potem działały jeszcze trzy kolejny zarządy WiN, których członkowie również trafiali do więzienia, a nawet bywali, jak prezes IV zarządu WiN Łukasz Ciepliński, skazywani na karę śmierci.

REKLAMA

Ostatni piąty zarząd WiN, działający w latach 1948-52 był prowokacją komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Pamięć o zamordowanych przez komunistów

W rocznicę stracenia przywódców IV Zarządu WiN w więzieniu mokotowskim, 1 marca 1951 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Propaganda nazywała ich "zaplutymi karłami reakcji", "zdrajcami", "bandytami".

»"żOŁNIERZE WYKLĘCI - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Według szacunków historyków, do połowy lat 50. przez antykomunistyczną konspirację przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci. Ostatni "leśny" żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś" zginął w walce w październiku 1963 roku.

REKLAMA


(PAP) (PAP)

Czytaj także

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej